Szacunki w raportowaniu ESG
ROZMOWA I Jakość i dokładność danych
Dane szacunkowe w sprawozdawczości nie są czymś niezwykłym i bazowanie na nich w raportowaniu nie oznacza, że dane nie są wiarygodne lub są niskiej jakości. Z szacunkami wiąże się natomiast ryzyko niepewności i zmienności wyniku w zależności od tego, jak urzeczywistniać będą się przyjęte założenia będące u podstaw szacowanych danych. Z tego względu informacje szacunkowe są pod szczególną obserwacją, wymagają specyficznych ujawnień, dokumentowania i monitorowania – mówi Maria Biela, biegły rewident, dział wdrożeń, Consolia ESG.
Skąd w sprawozdaniach zrównoważonego rozwoju dane bazujące na szacunkach?
Przyglądając się danym ujmowanym w sprawozdaniu zrównoważonego rozwoju, widzimy, że wiele z informacji tam zawartych będzie miało u swoich podstaw szacunki ponieważ uzyskanie danych z bezpośredniego pomiaru nie będzie możliwe lub koszt pozyskania będzie zbyt wysoki.
Dane szacowane będą pojawiać się w całym przekroju raportowania zrównoważonego, poczynając od identyfikacji łańcucha wartości i oceny istotności, po zbieranie danych w raportowaniu ujawnień i wskaźników. Potrzeba przyjęcia szacunków może wynikać także z racjonalnej oceny, czy czasochłonność pozyskania danych w porównaniu z jej znaczeniem dla odbiorców jest uzasadniona.
A co z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta